PRIJAVA ZA ROSE

Obavještavamo Članove kluba da će se stažno ronjenje u Rosama organizovati u dve grupe i to prva grupa u periodu od 10. do 17.septembra, a druga grupa od 17. do 24.septembra ove godine. Pozivamo sve zainteresovane Članove kluba da se prijave na vrijeme jer je broj mjesta ograniČen, a za prijave i više informacija se možete obratiti Miroslavu Miškoviću na telefon broj 065/589-180.

NABAVLJEN AUTOMATSKI EKSTERNI DEFIBRILATOR



SpasilaČka služba RonilaČkog kluba “Buk” od sada vrši i obuku za primjenu automatskog eksternog defibrilatora (AED). Naime, zahvaljujući donaciji FIRMA Project-a nabavljen je novi AED koji se primjenjuje za obuku, a radi se o najnovijem modelu koji instrukcije za primjenu daje na našem jeziku. U planu je da u budućnosti veliki broj spasilaca proðe ovu obuku, a ova obuka će biti dostupna i drugim zainteresovanim licima (roniocima i dr.). Napominjemo da je FIRMA Project u ovoj godini obezbjedila sredstva za obuku spasilaca u BiH, kao i nabavku brojne opreme za spašavanje i prvu pomoć. U aprilu je nabavljen komplet za davanje kiseonika i organizovana besplatna obuka za prvu pomoć sa kiseonikom za 10 spasilaca iz BiH.

OBUKA ZA SPELEO-RONIOCE



RonilaČki klub “Buk” je u saradnji sa GUE (Global Underwater Explorer) po prvi put na našim prostorima organizovao kurs za speleoronioce ili GUE Cave 1, na kojem su prisustvovali dva ronioca iz Slovenije Jure Batorek i Alan Bizjak, i Član Buk-a Raðević Brane.
Instruktor je prekaljeni speleoronilac Christophe LeMaillot ,jedan od trojice Članova borda direktora GUE-a za obuku speleoronjenja i višegodišnji uČesnik našeg projekta Karst Odyssey-a. Kurs je trajao sedam dana, teoretska nastava se izvodila u klupskim prostorijama, a praktiČna tj. ronjenja su izvodjena na vrelu rijeke Bastašice kod Drvara, Crnom Vrelu i Crnom Oku kod Mostara. Jure Batorek i Raðević Brane uspješno su savladali obuku i dobili licence Cave 1 Diver, dok Alan Bizjak to nije uspio pa će naredne godine ponoviti kurs. Uslovi su veoma teški,radilo se po cijeli dan, 18 ronjenja je izvedeno u pet dana, a temperatura vode na svim lokacijama je bila 8-9 stepeni Celzijusa!
Važno je napomenuti da je ovaj kurs odliČno prošao,instruktor je veoma zadovoljan lokacijama i logistikom koju je Buk obezbijedio, tako da je najavljen novi kurs za iduću godinu.
Takoðe naše kolege ronioci iz Slovenije su bili oduševljeni prijemom u klubu, kao i samim klubom tako da su nas pozvali da budemo njihovi gosti i najavili brojne dolaske na ronjenja kod nas!
GUE je na svojoj stranici(www.gue.com) objavio puni izvještaj sa ekspedicije, kao i kurs koji je odrzan kod nas tako da je ovo bila veoma uspjesna promocija RK BUK-a u svijetu ronjenja.

EKSPEDICIJA KRASKA VRELA 2011



Ekspedicija “Kraska vrela 2011” pocela je 18.07., a zavrsila 07.08.2011.godine. Ovogodisnja ekspedicija obuhvatala je istrazivanje vrela rijeke Bastasice kod Drvara i vrela Mracaj koje se nalazi na podruciju opstine Mrkonjic Grad. Takoder, obradjivano je i vrelo Bunice kod Mostara koja je ujedno i glavna pritoka rijeke Bune. Ovogodisnju ekspediciju cinili su renomirani spelo ronioci iz Meksika, Italije, Engleske, Holandije, Slovenije, Hrvatske i nasa ekipa iz RK BUK. Ukupno brojno stanje ronilaca bilo je 9 i jos toliko ljudi koji su cinili logistiku.Za potrebe ronjenja na vrelu Bastasice instaliran je i habitat na dubini od 6 metara gdje ronioci provode vrijeme prilikom dugotrajnih dekompresija. Ronioci su bili podijeljeni u vise timova,tako da su dva ronioca vrsili eksploraciju tj. pokusavali su postojecu liniju koja je bila od proslih godina da je produze i da istraze nove dijelove pecine, dok su ostali bili timovi za podrsku i koji su pomagali prvoj dvojici da lakse udju u habitat i da pokupe boce koje su ostavljane na dekompresiji. Poseban tim je bio zaduzen za snimanje i fotografisanje. Prilikom dugotrajnih eksploracija koristeni su i podvodni skuteri koji su omogucavali brzi prelazak odredjenih razdaljina kako bi imali sto vise vremena za istrazivanje. Na Bastasici je povucena linija u duzini blizu 800 metara nakon cega se ponovo izronilo na povrsinu. Naime, voda je dolazila sa stijene koja je bila visoka skoro 15 metra tako da se nije moglo dalje sa postojecom opremom. To je ujedno i sav istrazeni dio koji je bio ispunjen vodom. Uslovi za ronjenje bili su odlicni, vidljivost je bila 15 metara, temparatura 8 stepeni, a zaroni su trajali u prosjeku i do 5 sati. Pecina je atraktivna za ronjenje jer je impozantna sa velikim galerijama koje su ispunjene vodom. Drugo vrelo Mracaj takoder je obradivano u sklopu ekspedicije, popravljena je postojeca linija od prosle godine i uradjeno je detaljno mapiranje. Takoder, uradjene su prelijepe fotografije, s obzirom da je u Mracaju stijena crvenkaste boje za razliku od Bastasice koja je puno svijetlija. Inace ova espedicja je bila znacajna i po tom sto je u toku trajanja ekspedicije odradjen i kurs speleo ronjenja tako da je nas klub bogatiji za jos dva clana speleo ronilacke sekcije. S obzirom da je snimljeno obilje materijala biti ce i uradjen dokumentarni film o ovoj ekspediciji. Zahvaljujemo se i spozorima ovog projekta: Zavodu za zastitu kulturnog i prirodnog nasljeda RS, Fondu za zastitu zivotne sredine RS, Institutu za gradevinarstvo IG, Voda Kruna, kao i opstinama Mrkonjic Grad i Drvar.