Monthly Archives: June 2009

FUDBAL: Božičić umjesto Jagodića na klupi Borca ?

Iako se činilo da je već riješena stvar da će Vlado Jagodić nastaviti da trenira Borac, došlo je do velikog obrta. Prema posljednjim nezvaničnim informacijama koje je prenio Sportski žurnal ekipu bi mogao da preuzme, Slaviša Božičić, koji je prije dvije sezone sa Modriča Maksimom došao do titule šampiona BiH.

Prema pisanju Sportskog žurnala sporan je detalj u kojem čelnici Borca insistiraju da ukoliko Jagodić dobije otkaz da klub nema više obaveza prema njemu.

Osim pitanja trenera, biće zanimljivo i s kakvim će sastavom Borac početi novu sezonu. Fudbaleri nemaju ugovore, a već je poznato da ponude da promijene sredinu imaju Bojan Pterić i Bojan Puzigaća, dok su na meti pojedinih BH i inostranih klubova: Nemanja Bilbija, Marko Maksimović, Stojan Vranješ, Nikola Kolarov i Dejan Rašević.

Sportski žurnal navodi i da bi Muhamed Subašić mogao da bude zamjena za Bojana Puzigaću koji je najavio odlazak.

KIK BOKS: Ninić se priprema na Mrakovici

Naš proslavljeni kik bokser i svjetski šampion Draženko Ninić će u Noći šampiona, na Vidovdan 28. juna, na Gradskom stadionu u Banjaluci, u borbi protiv marokanca Bodrouza, pokušati osvojiti svjetsku šampionsku titulu u okviru WKA federacije. Nakon odradjenih priprema na Jahorini, i u Banjaluci, kik-bokser Draženko Ninić se za odbranu titule šampiona priprema u miru Hotela Monument na Kozari.

“©to se tiče samog toka priprema polako ulazim u završnu fazu. Odradio sam jedan ciklus od 12 dana na Jahorini, gdje sam odradio bazne pripreme. ©to se pak tiče Kozare, moram reći da sam ovdje već petu godinu za redom, u hotelu Monument gdje su uslovi zaista fenomenalni. Radim po programu Vlade Milijevića, Dragana Rabote i Marinka Torbice i moram reći da zaista sve ide kao po loju, odnosno da ću biti potpuno spreman za spektakl koji se priprema za Vidovdan.”

“Radi se o izuzetno kvlitetnom borcu, koji je radio sa svim poznatim svjetskim borcima, u kategoriji do 75 kg. Radio je sa bjelorusom ©akutom, koji je najbolji u toj kategoriji, pa na primjer sa Limom i sa još nekim poznatim svjetskim borcima. Inače, u pitanju je Marokanac, a ja ih vjerujte veoma dobro poznajem, jer sam učestvovao na Svjetskom prvenstvu 2006 u Agadiru u Maroku, gdje su se baš Marokanci kao domaćini pokazali kao veoma dobri borci. Mi ih inače zovemo bijesni psi. Inače Boudrouz je veoma visok, viši je od mene za 2 cm, ali bez obzira na sve, u koordinaciji sa svojim trenerima smo pripremili taktiku i jedva čekam da meč počne.” naglašava Ninić

Ninić u profesionalnoj karijeri ima 28 mečeva, od toga 24 pobjede i 4 poraza. Osvajač je zlatne svjetske medalje u amaterskoj konkurenciji 2003 godine. U profesionalnoj konkurenciji je bio Evropski prvak 4 puta, dva puta je osvojio, 2 puta branio evropsku titulu. Svjetski je prvak u WAKO federaciji, u Australiji u asocijaciji WMTA 2006 godine je osvojio zlato:

“Imam dvije svjetske titule u dvije kik-boks federacije i evo sad na Vidovdan ću pokušati spojiti tri titule u tri svjetske federacije. Ova bi mi bila ujedno i najdraža jer su se u okviru WKA federacije borili najpoznatiji svjetski borci poput Ignjaševa, Ernesta Hosta, ©tefana Leke i mnogih mnogih drugih. Naravno, daću sve od sebe, da osvojim i tu treću titulu.”

U okviru manifestacije Noć šampiona, pored Ninića, banjalučani će moći pogledati i borbe Denisa Marjanovića, koji će napasti titulu Evropskog prvaka u WKA federaciji, dok će bokser Goran Delić napasti titulu prvaka svijeta u jednoj od najprestižnijih bokserskih federacija WBF.

ATLETIKA: Suspendovana Lusija Kimani

Najbolja atletičarka BiH, Lusija Kimani, suspendovana je od strane njenog kluba, AK Borac, jer je odbila nastupiti za Borac na nedavno završenom šampionatu BiH. Kimani. inače, bilježi odlične rezultate u posljednje vrijeme. Na takmičenjima u Beogradu i Zagrebu oborila je lične rekorde 5 hiljada metara, a trijumfovala je i na 1.500 metara.

Nakon ove odluke pod znakom pitanja je i nastup Lusije Kimani na Mediteranskim igrama u Peskari. Podsjećamo, da je Kimani od kako je prešla u AK Borac počela bilježiti bolje rezultate, a vrhunac je bio nastup na Olimpijskim igrama u Pekingu.

RUKOMET: Borcu deveti Kup RS

Rukometaši banjalučkog Borca pobjednici su Kupa Republike Srpske. Banjalučani su u finalnoj utakmici savladali dobojsku Slogu 33-28. Do devetog trofeja Kupa Republike Srpske, rukometaši Borca stigli su zasluženo. Borac bez Pavlovića i ©korića, s kojima nije produžena saradnja, opravdao je ulogu favorita protiv oslabljene Sloge koja je u Banjaluku stigla bez četiri prvotimca.

Dobojlije su poslije početnog i jedinog vođstva 1-0, rezultatski priključak držale do 20. minute.
Tada je uslijedila serija Borca 8-0 poslije koje je bilo riješeno pitanje pobjednika. Na odmor se otišlo sa vođstvom Banjalučana 20-9.

I početak drugog dijela protekao je u lepršavoj igri raspoloženih igrača Borca. Kada je Borac poveo 25-12 prijetila je katastrofa dobojskom sastavu. Međutim, uslijedilo je opuštanje kod domaćina što koriste rukometaši Sloge koji serijom 6-0 uspjevaju da ublaže poraz.

Najefikasniji na utakmici bio je Dejan Prole iz Sloge sa 11 golova. Kod Borca Panić je postigao 6, a Mikić 5 golova. Najboljim golmanom finala proglašen je Mario Blažević, a najboljim igračem kapiten Borca Goran Malić.

Ovom utakmicom završena je veoma uspješna rukometna sezona u Republici Srpskoj.
Borac i Sloga igraće u evrokupovima, Borac u Kupu EHF, a Sloga u Kupu pobjednika kupova. Ne zaboravimo da su i rukometašice Borca odbranile duplu krunu i da će i one naredne sezone igrati u Evropi.

KO©ARKA: Nepoznanice pred novu sezonu

Borac Nektar iza sebe imao je turbulentnu sezonu u kojoj je na kraju završio na petom mjestu Lige 8 BiH. To je i dobar plasman kako se, tokom cijele sezone, radilo. U klubu sada razmišljaju o daljnjim potezima koji bi trebalo da odrede ciljeve za narednu sezonu. Sa Borislavom Džakovićem vode se pregovori oko nastavka saradnje. Prema posljednjim informacijama, iskusni stručnjak blizu je ostanka među Pivarima.

©to se tiče igračkog kadra, Borac Nektar, je opet na početku. U Mladost MG vratili su se Palalić, đuranović i Adamović, a ekipu su napustili Amerikanci Krisp i Peterkin. Dakle, okosnica tima u Ligi 8 otišla je iz Borca.

O pojačanjima se još uvijek ne govori. Za sada su samo naznake da će se klub bazirati na igrače iz regije i mlađih kategorija. Reklo bi se, već otrcana fraza i postupci, koji do sada nisu donijeli nikakvog rezultata.

Ovome dodajmo, da je bivši Borčev igrač Zlatko Jovanović prešao u Bosnu s kojom je potpisao trogodišnji ugovor. Sjetimo se samo kakve je partije Jovanović pružao među Pivarima, koliko je volio dres Borca, a na kakav način je otišao iz kluba.

Njemu srećno u karijeri, a navijačima nada da će se sa takvom praksom prestati i da će Borac Nektar konačno krenuti ka vrhu BH košarke.

FUDBAL: Stojan Vranješ pred prekretnicom

Stojan Vranješ bio je jedan od najboljih prvotimaca Borca u prošloj sezoni. Dobrim igrama umnogome je pomogao da crveno-plavi stignu do najboljeg plasmana od kada Borac igra u Premijer ligi BiH. Sjećamo se njegovog ispada kada je bacio dres, nezadovoljan zbog zamjene. Zbog toga je bio kažnjen, a kada se vratio na teren bio je Vranješ kakvog priželjkuju naivjači.

Beskompromisan u duelima, uvijek borben, agilan… Takvim pristupom privukao je interesovanje mnogih klubova, a neki mediji prenijeli su da bi ga u sovjim redovima voljeli Vojvodina i Crvena Zvezda.

Međutim, Stojan Vranješ još uvijek ne želi da otkrije gdje će igrati naredne sezone. Ostavlja mogućnost ostanka u Borcu, ali i prelaska u neki veći klub. Ono što je sigurno je da će Stojan Vranješ naredni transfer dobro naplatiti, jer kako kaže, svjestan je svojih kvaliteta i neće da igra za kikiriki.

KO©ARKA: ©est ekipa na turniru Radivoja Koraća

Košarkaški turnir “Radivoj Korać”, koji organizuje istoimeni klub iz Banje Luke, okupiće šest juniorskih ekipa koje će se od 12. do 14. juna takmičiti za pobjednički pehar. Umjesto ranije najavljenih ekipa, Crvene zvezde i letonske Rige, u Banju Luku stižu podgorička Budućnost i Novi Sad.

– Letonci su odustali pošto im je veći dio tima pozvan na pripreme mlade reprezentacije, a i u Crvenoj zvezdi nisu mogli da potvrde dolazak, jer su nedavno završili sezonu i vjerovatno je umor razlog. Tu su Budućnost i Novi Sad, i zajedno s ranije najavljenom Bosnom, Partizanom, Hemofarmom i našim timom, čine konačnu listu učesnika – kaže trener KK “Radivoj Korać”, Davor Crnić.

Organizatori su se potrudili da i ove godine u goste dovedu poznata imena iz svijeta košarke.

– Prvobitno smo pozvali Svetislava Pešića, ali je on po završetku sezone otišao u Njemačku. Sada smo pozvali Duška Vujoševića, a sigurno dolazi i Ranko ®eravica. Pozvali smo još neke Koraćeve saigrače i prijatelje iz njegovih dana – istakao je Crnić, koji je s predsjednicom kluba, Jadrankom Bogdanović, boravio u Beogradu na obilježavanju 40. godišnjice smrti popularnog ®ućka.

– Okupilo se mnogo ljudi, bilo je to toplo druženje i sjećanje na ®ućka. Okupili su se njegovi saigrači, prijatelji i poštovaoci s prostora cijele bivše Jugoslavije. Većina njih čula su da u Banjoj Luci postoji klub “Radivoj Korać” i da organizujemo turnir u znak sjećanja na Koraća, što su pohvalili – istakao je Crnić.

U toku turnira u Banjoj Luci biće snimljeni i neki segmenti za dugometražni film “®ućko – skica za portret Radivoja Koraća”.

– Mnogi su bili iznenađeni kada su čuli da imamo neke originalne eksponate, kao što je zapisnik s posljednje Koraćeve utakmice, odigrane u Sarajevu između selekcija Jugoslavije i Bosne i Hercegovine. Takođe, posjedujemo i ®ućkov reprezentativni dres – dodao je Davor Crnić.

Napomena:Tekst preuzet iz Fokusa

FUDBAL: Partizan stiže, čeka se Crvena Zvezda

I ove godine Naprijed će od 19. do 21. juna biti domaćin Pionirskog fudbalskog memorijala “Duško Ožegović”, trećeg po redu, koji se igra u znak sjеćanja na dugogodišnjeg predsjednika ovog kluba. Na prethodne dvije smotre slavile su nade beogradske Crvene zvezde.

– Uputili smo poziv Crvenoj zvezdi, ali još nismo dobili dogovor. Sigurno su na to uticala i posljednja dešavanja u ovom klubu, jer se očekuje smjena i u omladinskoj školi. Iskreno, voljeli bismo da Beograđani ponovo budu naši gosti, ovih dana opet ćemo ih kontaktirati i za dva-tri dana definitivno će biti poznato da li će oni braniti prvo mjesto – riječi su čede ©evarike, predsjednika Naprijeda, koji je zajedno s Udruženjem “Bubamara protiv droge”, organizator ovog memorijala.

Zasad je sigurno da dolazi Partizan (Beograd), Rudar (Pljevlje), te Suhopolje, Borac, Naprijed, BSK.

– Na turniru će učestovati osam ekipa. Uputili smo pozive Sarajevu i gradačačkoj Zvijezdi i jedan od ta dva kluba će nastupiti na ovoj pionirskoj smotri. Ostalo je da se riješe dileme oko Crvene zvezde, ako oni ove godine na dođu, onda će umjesto njih igrati jedna od domaćih ekipa, najvjerovatnije ©kola fudbala “Džaja” – ističe ©evarika.

Svečano otvaranje turnira obaviće se 19. juna na Naprijedovom stadionu, u 20 časova.

– Prvog dana jednu utakmicu ćemo odigrati na igralištu Krajine, a drugu na Gradskom stadionu, a sve ostale na našem terenu. Za razliku od prethodnih godina, kada je samo finale bilo na Gradskom stadionu, ovog puta ono će se održati na Naprijedovom igralištu. Naravno, predvidjeli smo nagrada za najboljeg igrača, strijelca, golmana i drugo. Nema sumnje, biće to prava smotra fudbalske mladosti, ali i fudbalske budućnosti – kaže čedo ©evarika, predsjednik banjolučkog trećeligaša Naprijeda.

U trećeligašu Naprijed ističu veliku zahvalnost Ministarstvu za porodicu, omladinu i sport Vlade Republike Srpske, te Administrativnoj službi grada Banja Luka, koji su sponzori ovog memorijala, dok su medijski pokrovitelji Dnevne novine “Fokus” i Alternativna televizija.

Napomena: Tekst preuzet iz Fokusa

FUDBAL: Poraz Bska u Prnjavoru

Fudbaleri Bska odigrali su utakmicu pretposljednjeg 29.kola Prve lige Republike Srpske. Poraženi su u Prnjavoru od Ljubića 5-2. Bez obzira na ovaj poraz Bsk je već ranije obezbjedio opstanak u Prvoj ligi RS pošto je osovjio 38 bodova. U posljednjem kolu Bsk dočekuje davljenika Drinu HE.

TENIS: Povećan nagradni fond na 50 000 dolara

Banjaluka i Teniski klub Mladost i ove godine, osmi put, biće domaćini ATP čelendžera. Ove godine povećan je nagradni fond na 50 hiljada dolara. Pobjednik osmog ATP čelendžera u Banjaluci dobiće 80 ATP bodova i 7200 dolara. Ove godine nagradni fond je najveći do sada – 50 hiljada dolara + hospitaliti, istakao je direktor turnira Mišo Radaković.

Vlada Republike Srpske finansiraće turnir sa 50 hiljada maraka, rečeno je tokom posjete ministra Dragosavljevića Teniskom klubu Mladost.

Turnir će biti održan od 12. do 20. septembra, a organizatori očekuju dolazak i nekoliko tenisera iz prvih 100 na ATP listi.