Category Archives: Sportski objekti

Uopsteno o sportskim objektima

Banjaluka je grad sporta. Prije ratnih dešavanja Banjaluka je donijela 8 olimpijskih zlatnih medalja, na desetine osvajača evropskih, svjetskih medalja, šampiona Balkanskih prvenstava i Mediteranskih igara.

Prije rata najeksploatisaniji, ali i najpoznatiji banjalučki sportski objekti, su bili Sportska dvorana Borik i Gradski stadion.


Međutim, povećanjem broja stanovnika, posljednjih godina, se javila potreba za izgradnjom dodatnih sportskih objekata koji bi podmirili potrebe vrhunskih sportista, sportskih radnika, rekreativaca…

Gradske vlasti predvidjele su unapređenje i poboljšanje postojećih sportskih objekata. ®elja je da Banjaluka, koja nosi epitet sportskog grada, to zaista i bude.

Jedan od osnovnih uslova za poboljšanje sportskih rezultata je sportska infrastruktura. Donosimo Vam pregled banjalučkih sportskih objekata i nekoliko najznačajnih projekata, koje je planirao Grad Banjaluka, da ostvari u bližoj budućnosti.

NAPOMENA: Dio informacija je preuzet sa web stranice www.banjaluka.rs.ba

Teniski tereni

Tenis ima dugu tradiciju u Banjaluci. Prvi teniski koraci se pamte još početkom prošlog, 20. vijeka. U tom periodu privilegiju da igraju tenis imali su oficiri a tek kasnije je uslijedilo masovnosno bavljenjem ovim sportom.

Prva pobjeda banjalučkog tenisa desila se 1957. godine. Od tada tenis se polako razvijao. TENISKI TERENI U PARKU MLADEN STOJANOVIć

Pravu ekspanziju ovaj sport je doživio 80-ih godina prošlog vijeka kada je u Parku Mladen Stojanović izgradjeno deset zemljanih terena i dva betonska terena. Ti tereni i danas služe za takmičenja.

Banjaluka je posljednjih godina uvrštena na tenisku mapu svijeta. ATP čelendžer je omogućio dolazak tenisera sa različitih strana svijeta u grad na Vrbasu.

Međutim, pokazalo se da su otvoreni teniski tereni u Parku Mladen Stojanović, iako odlično pripremljeni, nedovoljni za potpuni zamah ovom sportu u banjalučkoj regiji.



Trenutno se raspolaže sa otvorenim teniskim terenima koji su u funkciji 5 mjeseci. Ostalih sedam mjeseci tereni su, zbog vremenskih (ne)prilika, neiskorišteni. Planirano je da se u budućnosti natkriju tereni čime bi, tokom cijele godine, bilo omogućeno da se radi.

Korist od ovog projekta bi imali:

-sportisti, sportski radnici, rekreativci

-medjunarodna takmičenja bi mogla da budu održavana i u zimskom periodu

Izrada projekta bi trajala godinu dana.

TENISKI TERENI U BORIKU

Najstariji teniski klub u Banjaluci je TK Borac koji se nekada zvao TK Petar Drapšin. Ovaj klub je osnovan 1958. godine. Kasnije je TK Borac bio i prve lige SFR Jugoslavije.

Da bi jedan klub opstao a potom i napredovao potrebna je infrastruktura, u ovom slučaju, teniski tereni.

TK Borac osim dva otvorena terena na šljaci odnedavno ima i tenisku dvoranu. Dvoranu čine dva terena, jedan na šljaci i jedan na tepihu. ®elja rukovodstva Borca je da se omogući banjalučkim teniserima da igraju na različitim podlogama.

Zamisao je da postojeća dvorana ima i teretanu kao i ostale propratne objekte što bi svakako omogućilo vrhunski užitak.

OSTALI TENISKI TERENI

Osim u Parku Mladen Stojanović i Boriku tenis se trenutno u Banjaluci igra na terenima kod mosta Venecija ( popularni tereni K4 ) kao i na brojnim otvorenim terenima i
“balonima” u okolini grada.

Stadioni

FK Borac je na Gradskom stadionu odigrao svoje najznačajnije klupske utakmice u istoriji. Na ovom stadionu je dva puta izboren plasman u elitnu Prvu saveznu ligu SFR Jugoslavije.

Dugi niz godina na Gradskom stadionu su gostovali velikani ex jugoslovenskog fudbala (Crvena Zvezda, Partizan, Dinamo, Hajduk). GRADSKI STADION

Borac je uz pomoć navijača na Gradskom stadionu dva puta izborio plasman u finale Kupa bivše države. Takodje, su igrane i evropske utakmice a zabilježena su i gostovanja reprezentacije Jugoslavije.

Međutim, danas je Gradski stadion u dotrajalom, zapuštenom stanju. Govori se da bi najbolje rješenje bila izgradnja novog stadiona.

Ipak, Gradski stadion ima bogatu istoriju i tradiciju. Potrebno je očuvati makar dio onoga što je gradjeno decenijama.



Zato je napravljen plan u kojem je navedeno šta je potrebno i planirano izvršiti:

-sanaciju ravnog krova gradskog stadiona

-sanaciju zapadne fasade

-sanaciju prozora i vrata.

Neophodno je dovesti stadion u nivo koji će zadovoljiti međunarodne standarde. Ukoliko se to uspije biće poboljšani uslovi za rad i u takmičenjima na lokalnom, regionalnom i državnom nivou.

Ovu sanaciju željno iščekuju bokseri Slavije i članovi Ateltskog kluba Borac koji bi na prostoru Istočne tribine trebalo da dobiju klupske prostorije i salu za treninge.

Planirano je da sanacija Gradskog stadiona bude završena do kraja 2007. godine.

OSTALI STADIONI

S obzirom da Gradski stadion, kao najpoznatiji banjalučki stadion, tako izgleda onda se samo može zamisliti u kakvom su stanju ostali stadioni u Banjaluci.

Nijedan od ostalih stadiona (Bskov, Naprijedov, stadion Omladinca, Laušov, stadion FK Krajine) nema natkrivenu tribinu, ne ispunjava ni najminimalnije standarde za odigravanje premijerligaških i međunarodnih utakmica.

Na ovim stadionima, većinom se igraju utakmice nižih rangova takmičenja. Osim onoga što je uočljivo (tribine, teren) i ostali dijelovi stadiona (svlačionice, klupske prostorije, rasvjeta) su u veoma lošem stanju.

Proteklih godina veoma često se govorilo o renoviranju, sanaciji postojećih objekata pa čak i o izgradnjih novih, modernih zdanja na istim površinama. Naravno, nedostatak finansija je uticao da ostvarenje tih projekata bude prolongirano do nekih boljih dana.

Sportski centar RK Borac

RK Borac je naš najtrofejniji sportski kolektiv. Brojne titule, evropski i svjetski podvizi, osvajači olimpijskih, svjetskih, evropskih medalja dolaze iz Borca.

U ovo, naše, savremeno doba nemoguće je nastaviti trend odličnih, vrhunskih rezultata ako jedan klub nema idealne uslove rad. Prije svega se misli na dvoranski prostor.
Nedostatak vlastitog objekta za treniranje doveo je do stagnacije postojećeg igračkog kadra, kao i nemogućnost kontinuiranog trenažnog procesa u klubu. Trenutno klub radi sa minimalnim brojem treninga tako da i ne čudi što Borac u BiH ne osvaja trofeje.

Sportski centar RK Borac predviđen je prvenstveno za rad sa svim uzrastnim kategorijama RK Borac u kontinuitetu, što je osnovni preduslov za pravilan razvoj mladih kao i za stvaranje dobrih rezultata.

Zamišljeno je da se stvore uslovi za:

-odigravanje i održavanje međunarodnih utakmica i prvenstava

-promovisanje ostalih sportskih grana (u slobodnim terminima)

Izgradnja dvorane bi trajala četiri godine a u Borcu uvjeravaju da poslije toga dolaze ljepši dani i povratak Borca u evropski i svjetski vrh.

Sportske dvorane

U Banjaluci su svi bitni sportski dogadjaji odrzani u Sportskoj dvorani Borik. Osim ove dvorane, u gradu na Vrbasu, postoji jos i Sportska dvorana Obilicevo. Zakljucak je da Banjaluci nedostaje sportskih objekata, a posebno dvorana. SD BORIK I OBILIćEVO

Sportska dvorana Borik, koja je izgrađena već davne 1974.godine, bila je domaćin mnogih vrhunskih takmičenja. Pobrojićemo samo najvaznije:



-Evropsko prvenstvo za kosarkasice 1980.godine

-Osvajanje Kupa evropskih sampiona rukometasa Borca 1976. godine

-Meč za profesionalnog sampiona Benes-Koen

-Osvajanje Kupa IHF 1991. godine

-Turnir u malom fudbalu

-Kosarkaska utakmica Grupa 7 – Borac Nektar

-Kik boks spektakl Gladijatori 21.vijeka

-brojni kosarkaski, rukometni, bokserski, kik boks mečevi…

S druge strane Sportska dvorana Obilićevo (nekadasnji Mejdan) je napravljena 1978. godine. Sa kapacitetom od oko 400 mjesta zamisljeno je da bude neka vrsta zamjene za SD Borik.



Međutim, u danasnje vrijeme je evidentno da Banjaluci manjka sportskih objekata, a posebno dvorana. Tome jos kada se doda da su i postojeće dvorane izgrađene prije 30-ak godina, onda je dosta toga jasno.

Za izgradnju novih dvorana potrebno je mnogo novca. To je, u sadasnjoj privrednoj situaciji, gotovo nemoguća misija.
Međutim, ono sto se moze uraditi je rekonstrukcija postojećih objekata. Projektom Grada Banjaluka je planirana:

-rekonstrukcija i modernizacija rasvjete u SD Borik i SD Obilićevo

-sanacija staklenih zidnih površina na staklenom dijelu objekta u SD Borik

-sanacija bioskopske sale u SD Obilićevo, rekonstrukcija gledalista i nabavka 3.000

stolica za gledaoce u SD Borik

-nabavka i ugradnja klima uređaja za SD Borik

-sanacija svlačionica u SD Obilićevo

-sanacija i rekonstrukcija vodovodnih i kanalizacionih instalacija u SD Borik

-sanacija vanjskih pločnika oko dvorane.

To dvorane ali i banjalučki sportisti zasluzuju jer se u Banjaluci odrzavaju mnoga međunarodna takmičenja, prvenstva na nivou regija i drzave kao i takmičenja u mlađim uzrasnim kategorijama. Sportske dvorane Borik i Obilićevo u novom ruhu trebalo bi da izgledaju krajem 2007. godine.

SALA OSNOVNE SKOLE BORISAV STANKOVIć

U Osnovnoj skoli Borisav Stanković izgradjena je velelepna sala koja nadmasuje skolske potrebe. Zato se veoma često u ovoj sali, koja ima montazne tribune kapaciteta 400 mjesta, odrzavaju prvenstvene utakmice i regionalna takmičenja. Otvaranjem ove sale na svoje su dosli i rekreativci koji su tako dobili jos jednu salu za bavljenje sportom.

SALA OSNOVNE ©KOLE SVETI SAVA

Ovo je tek izgrađena sala u okviru Osnovne skole Sveti Sava na Lausu. Biće to ljepotica Banjaluke. Biće moguća odrzavanja skolskih, regionalnih, drzavnih i međunarodnih takmičenja u vise sportskih disciplina.

Ronilacki klub "Buk"

Banjaluka ima prirodno bogatstvo koje mnogi gradovi u svijetu mogu samo da sanjaju. Rijeka Vrbas, koja protiče kroz centar grada, se posebno ističe.

U dodiru sa rijekom, tokom cijele godine, su članovi Ronilačkog kluba Buk. Međutim, i ronioci se žale na uslove rada.
Grad Banjaluka je pripremila projekat kojim bi bila obuhvaćena:

-sanacija i rekonstrukcija postojećeg objekta Ronilačkog kluba Buk

-izgradnja 12-metarskog bazena za potrebe obuke ronilaca i rekreacije šireg građanstva

-izgradnja spremišta za čamce

Ovaj projekat donosi i niz akcija koje su u vezi sa rijekom Vrbas:



-sanacija obale Vrbasa

-izgradnja dva prilaza za čamce

-uređenje obale za potrebe ronilaca i kupača

-izgradnja igrališta odbojke na pijesku za potrebe rekreacije građana

-uređenje zelene površine za odmor i rekreaciju

Korist višestruka.

Projekat bi se izvršavao po pronalaženju finansijskih sredstava.

Više informacija na portalu kluba:
www.bukbl.org

Kuglane

Popularnost kuglanja u Banjaluci je iz godine u godinu sve veća. Sve češća pojava je grupa rekreativaca koja iznajmljuju kuglanu za vlastite potrebe.

Osim toga, u Banjaluci egzistira nekoliko kuglaških klubova, među kojima su i šampioni BiH. Kuglanje je podarilo i najboljeg sportistu RS, đorđa Paštara.


Upravo zbog ovih navedenih podataka čini se da je jedna kuglana, u okviru SD Borik, premalo za potrebe profesionalnih, aktivnih kuglaša rekreativaca.

U skorijoj budućnosti planirano je da Banjaluka bude domaćin jednog svjetskog kuglaškog takmičenja. Ako zaista grad na Vrbasu dobije organizaciju takvog takmičenja onda je neophodna izgradnja kuglane koja bi ispunjavala sve međunarodne kuglaške standarde.

Bazeni

Najveći problem banjalučkog sporta već duže vrijeme je nedostatak bazena. Međutim, taj problem s epolako rješava. Uz bazen u Srpskim toplicama (©eher) koji duže vrijeme postoji, u skorije vrijeme izgrađen je Aqva park koji bi u narednim godinama trebalo da dobije olimpijski bazen.

Takođe, je izgrađen Sportkso-rekreativni centar Fortuna u ®utim zgradama, a pri kraju je i izgradnja kompleksa kod bivšeg Incelogovg bazena.
INCELOV BAZEN

Postojeći otvoreni bazen “Incel” će biti natkriven čeličnom konstrukcijom a isto će biti urađeno i sa dječijim bazenom, odnosno bazenom za neplivače.



U sklopu bazena postojaće će neophodni prateći sadržaji:

-svlačionice

-sanitarni čvorovi

-komentatatorske tribine

-teretana

-sauna

-tribine za gledaoce (fiksne i pokretne)

Ovakav bazen će omogućiti nesmetan rad plivačkih i vaterpolo klubova ali i organizaciju međunarodnih plivačkih takmičenja. Korist će imati i mlađi uzrasti ali i rekreativci.

Još uvijek nije definisan krajnji rok izrade.

AQUA PARK

Aqua park bi trebalo da donose novi sjaj Banjaluci. Zamišljeno je da veliki 50-metarski, olimpijski bazen, sa propratnim sadržajem (ugostiteljski objekti, sportski tereni) u ljetnjem periodu okupljaju više hiljada građana svakodnevno.



Vlasnici Aqua parka ističu da će od novčane zarade u prvim godinama vršiti izgradnju još jednog bazena čime bi ovaj vodeni park dobio još više na atraktivnosti. Trenutno je popularna Aqvana mjesto za okupljanje mladih tokom ljeta, a s nestrpljenjem građani Banjaluke iščekuju izgradnju olimpijskog bazena.

BAZEN U SRPSKIM TOPLICAMA (©EHER)

To je stari 25-metarski banjalučki bazen koji je posljednjih godina bio i jedini u gradu na Vrbasu. Ovaj bazen je bio domaćin mnogih regionalnih i državnih takmičenja a prije svega je korišten u svrhu rekreacije.



Međutim, renoviranje Incelovog bazena i izgradnja Aqua parka primoraće vlasnika bazena u Srpskim toplicama (©eher) da uloži dodatna sredstva i napore kako bi ravnopravno ušao u tržišnu utakmicu za preuzimanje korisnika bazena.

BAZEN FORTUNA U ®UTIM ZGRADAMA

U Banjaluci je proteklih nekoliko mjeseci izgrađeno novo naselje. Riječ je o naselju na Petrićevcu, popularnim ®utim zgradama. Ovo naselje je specifično po tome što se unutar naselja, mimo stambenih prostora, nalazi još i zabavno-rekreativni centar “Fortuna” u okviru kojeg i bazeni.



Zabavno rekreativni centar u svom sadržaju nudi:

-3 otvorena bazena

-1 zatvoreni bazen

-klizalište

-sportske terene

-fitnes centar

-sportsku medicinu

-2 restorana

-noćni bar

-apartmane

-parking prostor (600 parking prostora)

Kapacitet zabavno rekreativnog centra “Fortuna” je 3000 posjetilaca.

Auto – motodrom u Zaluzanima

Auto-motodrom u Zalužanima svake godine okupi 30 hiljada ljudi iz banjalučke regije koji posmatraju auto trke. Vrhunski događaj, ne samo za Banjaluku, već Republiku Srpsku, Bosnu i Hercegovinu, cijeli region bivše Jugoslavije. Rijetki su Banjalučani koji u proteklom periodu nisu gledali, navijali za Tanasiju, Tanu, Kuvalju i njegov bolid.
Stručnjaci iz ove oblasti kažu da je staza u Zalužanima jedna od najboljih u ovom regionu. Redovno (svake godine) se održavaju brojna takmičenja u auto-moto sportu.

Međutim, za korak više i poboljšanje kvaliteta takmičenja potrebna su određena ulaganja i sanacija postojećeg objekta.Potrebno je izvršiti:



-saniranje

-poboljšanje infrastrukturne instalacije

-izgradnja tribine

-izgradnja boksova za vozila

-izgradnja lake radionice

-izgradnja ugostiteljskih sadržaja

Auto-motodrom Zalužani po idejnom projektu će imati:
-multi sportski sadržaj za automobiliste, motocikliste, kartingaše

-off road 4×4

-street race 402

-ultra lake letjelice

-bicikliste

-oldtajmere

Ovim radovima najviše će se obradovati kartingaši, automobilisti, motociklisti, biciklisti, zmajari, korisnici ultra lakih letjelica. Cilj je njihova maksimalna angažovanost na auto-dromu Zalužani.

Planirano je da ovaj projekat bude završen 2010. godine.