Guest Users: 3

Welcome to Banjalukasport.com Friday, March 29 2024 @ 06:44 am UTC

FUDBAL: Eliminacija od ®elje

598
Prošlogodišnji finalisti Kupa BiH, Borac i ®eljezničar ukrstili su koplja u osminifinala ovogodišnjeg izdanja najmasovnijeg takmičenja. Nakon 0:0 u Banjoj Luci Borac je poražen na "Grbavici" s 3:0 i na taj način okončao misiju odbrane titule osvojene prošle godine. Domaći su prvi zaprijetili u 25. minutu kada je Zeba proigrao Višću po lijevoj strani, ovaj se ušetao u šesnaesterac Borca i iskosa pogodio vanjski dio mreže.

Stančeski je u 29. minutu žestoko šutirao iz slobodnog udarca s lijeve strane, ali je ©ehić uz manju nesigurnost uspio da ukroti loptu. U 34. minutu nova prilika za ®eljezničar. Višća je dodao do Zebe, ovaj sjajno ušao u šesnaesterac, topovski šutirao, ali je Avdukić krajnjim naporom odbranio. Zeba je u 40. minutu iz slobodnog udarca sa 18 metara gađao za milimetar iznad Avdukićeve prečke. I kada se činilo da će se poluvrijeme završiti bez golova, domaći su poveli. Igrao se 45. minut kada je Mirsad Bešlija centrirao s desne strane, ćulum pokušao glavom, Avdukić nakratko odbio, a Kerla iz drugog pokušaja nogom zakucao loptu u mrežu.

Borac je u 62. minutu mogao doći do poravnanja.

Maletić je centrirao, lopta je preletila ©ehića i odsjela na prečki domaćeg gola. U 64. minutu na semaforu je stajalo 2:0 za domaće, što je nagovijestilo i eliminaciju aktuelnog osvajača već u ranoj fazi Kupa.

ćulum je pokupio jednu odbijenu loptu i sjajnim volej udarcem poslao je u donji lijevi ugao Avdukićevog gola. Marković je u 71. minutu uputio centaršut sa desne strane, a Popović glavom s pet metara šutirao u dobro postavljenog Avdukića. Konačnih 3:0 postavio je rezervista Elvir čolić u sudijskoj nadoknadi vremena.

Treba dodati da je Borac završio utakmicu sa desetoricom, pošto je Duško Stajić u 87. minutu udario Zebu bez lopte, pa mu je Dominković pokazao put u svlačionicu.

®ELJEZNIčAR - BORAC 3:0 (1:0)

Strijelci: Kerla (45), 2:0 ćulum (64), 3:0 čolić (90), stadion: "Grbavica", gledalaca: 2.500, sudija: Vladimir Dominković (Orašje) 6,5, pomoćnici: Admir Forto (Vitkovići) i Sreten Udovičić (Prijedor), delegat: Muharem Kurić (Donji Vakuf), žuti kartoni: Kerla, Svraka (®eljezničar), Raspudić, Stajić, Trivunović (Borac), crveni karton: Duško Stajić (Borac) u 87. minutu.

Igrač utakmice: Milan ćilum (®eljezničar) 7,5.

®eljezničar: ©ehić 6,5, Marković 6,5, Radovanović 6, Kerla 7, Mešić 6,5 (od 76. Gančev -), Svraka 6,5, ćulum 7,5 (od 83. Savić -), M. Bešlija 7 (od 90. E. čolić -), Popović 6,5, Zeba 7, Višća 6,5. Trener: Amar Osim.

Borac: Avdukić 7, ćorić 6, Puzigaća 6, Nikolić 6, Raspudić 6, Muminović 6 (od 65. Sakan -), Damjanović 6 (od 81. Dujaković -), Stajić 6,5, Trivunović 6,5, Stančeski (od 67. Vidaković -), Maletić 6,5. Trener: Vlado Jagodić.

FOKUS
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fudbaleri Borca neće braniti pehar Kupa BiH pošto su sinoć u revanš susretu osmine finala najmasovnijeg takmičenja poraženi od ®eljezničara na "Grbavici" sa 0:3. Prva utakmica u Banjaluci završena je bez golova.

Domaćin je poveo u samom finišu prvog dijela pogotkom Semira Kerle, a bio je to ujedno i prvi gol koji su Banjalučani primili nakon 948 minuta i duela sa Slavijom u 5. kolu Premijer lige BiH (28. avgusta). Na 2:0 povisio je Milan ćulum u 64. minutu, a konačan rezultat postavio je rezervista Elvir čolić u sudijskoj nadoknadi vremena.

Pored "plavih" sa "Grbavice", plasman među osam najboljih juče su izborili: Sarajevo, tuzlanska Sloboda, ©iroki Brijeg, čelik i Branitelj, te dan ranije Olimpic i Zrinjski.

Najveće iznenađenja u osmini finala priredili su fudbaleri federalnog drugoligaša Branitelja, koji su eliminisali trebinjski Leotar. Nakon remija u prvoj utakmici 1:1, Mostarcima je juče na domaćem terenu bila dovoljan i minimalna pobjeda od 1:0, a strijelac je bio Marin Suton u 44. minuti. Blizu senzacije u jednom trenutku bila je i Kozara na gostovanju kod tuzlanske Slobode. Domaćini su poveli već u 2. minuti golom Amera Bekića. Izjednačio je u 21. Marko Mazalica, ali je Damir Smajlović u 39. doveo Tuzlake u novo vodstvo 2:1. «Hladan tuš» na «Tušnju» priredio je rezervista gostiju đorđe Topić u 80. minuti golom za 2:2, odnsono rezultatom koji je Gradiščane vodio u nastavak takmičenja. Međutim, domaćini su samo dvije minute kasnije preko Samira Jogunčića poveli sa 3:2, dok je konačnih 4:2 u 84. postavio Senad Mujić. Ulogu favorita juče su opravdali fudbaleri Sarajeva, koji su u Novom Gradu sa 3:1 savladali lidera Prve lige Republike Srpske, ekipu Slobode. Strijelci sa goste bili su Alen Avdić i dva puta Asmir Suljić, te Ernest ©abić za domaće. Uvjerljivi su bili i ©irokobriježani, koji su na «Pecari» protiv Omladinaca iz Mionice uspjeli prestići zaostatak od dva gola iz prve utakmice. Izabranici trenera Ive Ištuka juče su slavili sa 4:0. Het-trik postigao je Vagner golovima u 6, 22. i 46. minuti. Konačnih 4:0 djelo je Goran Zakarić u 72. čelik se uspio revanširati Slaviji za eliminaciju iz Kupa BiH u predhodne dvije sezone. Nakon remija u prvoj utakmici na «Bilinom polju» (1:1), Zeničani su plasman u četvrtfinale izborili jučerašnjom minimalnom pobjedom u Istočnom Sarajevu, rezultatom 1:0. Strijelac je bio Dario Purić u 30. minuti.

Rezultati revanš mečeva: ®eljezničar – Borac 3:0 (prva utakmica 0:0), Branitelj – Leotar 1:0 (1:1), Sloboda (NG) – Sarajevo 1:3 (1:4), Sloboda – Kozara 4:2 (1:1), ©iroki Brijeg – Omladinac 4:0 (0:2), Slavija – čelik 0:1 (1:1), UNIS – Olimpik 1:2 (1:5), MOSTAR: Zrinjski – Proleter 3:0 (2:4).
®eljezničar 3 (1)
Borac 0 (0)

Strijelci: 1:0 Kerla u 45, 2:0 ćulum u 64, čolić u 90. minutu. Stadion: "Grbavica". Gledalaca: 4.000. Sudija: Vladimir Dominković (Orašje). ®uti kartoni: Kerla, Svraka (®eljezničar), Raspudić, Stajić, Trivunović (Borac). Crveni karton: Duško Stajić (Borac) u 88. minutu.

®ELJEZNIčAR: ©ehić -, Marković 6, Radovanović 6, Kerla 7, Mešić 6.5 (od 76. minuta Gančev -), Svraka 6.5, ćulum 7 (od 84. minuta Savić -), Bešlija 6 (od 90. minuta čolić -), Višća 6.5, Zeba 6.5, Popović 6.5. Trener: Amar Osim.

BORAC: Avdukić 6, ćorić 6, Trivunović 5.5, Puzigaća 6, Damjanović 5.5 (od 81. minuta Dujaković -), Raspudić 5.5, Muminović 5 (od 65. minuta Sakan -), Stančeski 6 (od 67. minutu Vidaković -), Stajić 5.5, Maletić 5, Nikolić 5. Trener: Vlado Jagodić.

Igrač utakmice: Semir Kerla (®elejzničar) 7.