Ukoliko budu realizovane sve zamisli Gradske uprave u Banjaluci, najveći grad RS bi kroz oko tri godine trebalo da dobije moderan fudbalski stadion sa pratećim objektima, koji će biti najmoderniji u BiH. Verica Kunić, načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje Banjaluke, kazala je da je stručna komisija izabrala najbolje idejno rješenje za izgled novog stadiona koji će, kad bude završen, sigurno postati jedan od najprepoznatljivijih objekata u Banjaluci.
Kako kaže, čitav kompleks, koji će, pored centralnog stadiona kapaciteta od 30.000 mjesta, imati još dva pomoćna fudbalska terena od kojih će jedan imati i atlesku stazu, kompleks teniskih terena, terene za košarku i odbojku, će se prostirati na 204.170 metara kvadratnih.
Ona nije mogla da precizira kada bi se tačno moglo početi sa gradnjom stadiona objašnjavajaći da se radi o kompleksnom projektu.
"
Autor najbolje ocijenjenog rada 'Omni Strukture' Beograd - "Omni strukture' Moskva, je procijenio da je za izradu izvedbenog projekta potrebno osam mjeseci, za samu izgradnju objekta oko 30 mjeseci, te da je vrijednost investicije 50.610.660 evra", kazala je Kunićeva.
"
čitav kompleks će biti podijeljen na tri zone", kaže Kunićeva, dodajući da će prvu zonu činiti sam stadion, druga zona bi bila sportsko-rekreativna s otvorenim terenima za građane i zona sa teniskim terenima.
Prema njenim riječima, projektant se potrudio i obezbijedio 75.000 metara kvadratnih bruto građevinske površine, što bi trebalo da obezbijedi samoodrživost objekta kada se na njemu ne dešavaju sportske ili kulturne manifestacije.
"
To znači da će u okviru stadiona, pored neophodnih prostora za funkcionisanje primarne namjene objekta, biti i veliki broj lokala za ugostiteljstvo, spa i fitnes sala, izložbeni prostor, kuglana, trgovine i drugi sadržaji", kazala je Kunićeva.
Ona ocjenjuje da sama arhitektonska rješenja, predviđeni materijali, bezbjednosni standardi i drugi elementi ispunjavaju najviše svjetske standarde i stroge uslove koje zahtijevaju FIFA i UEFA.
"
Sam stadion će imati takozvani sedlasti oblik, sa najvišom kotom 41,50 metara u odnosu na teren", kaže Kunićeva.
Prema njenim riječima, kada stadion bude završen, primaće oko 30.000 gledalaca na tribinama, a prilikom koncerata, kada dio terena može da posluži i kao parter, i do 48.000.
Takođe, kao važan podatak, ona ističe činjenicu da će budući stadion ispunjavati najviše bezbjednosne standardne, tako da je planirano vrijeme evakuacije osam minuta. Kako kaže Kunić, velika pažnja je posvećena i obezbjeđivanju prilaza i dovoljno parking mesta, napominjući da je denivelacijom terena predviđeno da ispod stadiona i pomoćnih terena, te u neposrednoj okolini bude obezbijeđeno oko 4.000 parking mjesta.
Stari stadion
Banjalučanima će sadašnji stadion ostati u sjećanju po utakmicama koje su se na njemu održavale prije rata u BiH.
Navijači Borca, koji koristi ovaj stadion, pamtiće gostovanja bivših velikih klubova iz SFRJ dok je banjalučki klub bio prvoligaš u bivšoj državi, ali i gostovanja Andrlehta, Slaska, Sparte i drugih evropskih klubova.
Posljednja zvanična međunarodna utakmica održana je u sezoni 1988/1989, kada je u Banjaluci gostovao ukrajinski Metalist.
Navijačima Borca ostaje da se nadaju da će sa novim stadionom doći i neka nova, bolja vemena za ovaj klub.
Napomena: Tekst preuzet iz Nezavisnih novina
The following comments are owned by whomever posted them. This site is not responsible for what they say.