Guest Users: 2

Welcome to Banjalukasport.com Thursday, April 25 2024 @ 09:29 am UTC

KUGLANJE: Završeno Svjetsko prvenstvo

773
U Banjaluci je završeno drugo pojedinačno Svjetsko prvenstvo u kuglanju. Posljednji dan takmičenja ponudio je pregršt uzbuđenja. U svim finalnim disciplinama nijanse su odlučivale pobjednika. Najdramatičnije bilo je u finalu klasika u muškoj konkurenciji. Rumun Nikolae Lupu osvojio je titulu svjetskog šampiona sa samo tri čunja više od protivnika Mitje Gornika iz Slovenije. Slovenački kuglaš imao je sve u svojim rukama, ali je u pretposljednjem hicu promašio čunj i ostao bez zlata. Bronzana medalja pripala je Mađaru Norbertu Kišu koji je lako pobijedio zemljaka ©andora Farkaša 4-0.

U ženskoj konkurenciji bilo je manje uzbuđenja. Korina Kastner iz Njemačke u finalu je sa 3-1 slavila protiv mlade Livie Santo iz Srbije. Bronzanu medalju osvojila je Ursula Cimerman iz Njemačke pošto je trijumfovala sa 3-1 nad Nevenkom Joković iz Srbije.

Titula svjetskog šampiona u tandem miksu pripala je Zorici Barać i Vilmošu Zavarki iz Srbije koji su tek nakon doigravanja 15-14 pobijedili mađarski par čongradi – Karsai. Bronze su osvojili Slovenci: Nada Savić i Mario ćulibrk te Italijani: Adel Ainhauser i Franc Holer. Zavarko je na ovom takmičenju osvojio tri medalje.

I u sprintu šampione je odlučivalo doigravanje. Ursula Cimerman iz Njemačke savladala je Nevenku Joković iz Srbije 23-22, a Mađar Gabor Kovač bio je bolji od Vilmoša Zavarka 24-17. Bronzane medalje u sprintu pripale su u muškoj konkreunciji Jovanu ćaliću iz Srbije i Virgilu Dorinu iz Rumunije i u ženskoj konkruenciji Slovakinji Gabrijeli Kuharovoj i Radi Savić iz Slovenije.

Rezultati u sprintu i klasiku bodovali su se za kombinaciju. ©ampioni svijeta u kombinaciji su: Norbert Kiš iz Mađarske i ®eljka Orahovec iz Hrvatske. Predstavnici reprezentacije Srbije žalili su se jer nije upisan najbolji rezultat Vilmoša Zavarka, ali je žalba odbijena pa je Zavarko bio drugi u kombinaciji, a Kovač Gabor iz Mađarske bio je trećeplasirani. Kod žena Ursula Cimerman iz Njemačke osvojila je srebro, a bronza Rumunki Bačiu.

Proglašene su i najbolje reprezentacije. Najuspješnija je Srbija ispred Mađarske i Njemačke.

Reprezentativci Bosne i Hercegovine s mnogo optizma iščekivali su ovo Svjetsko prvenstvo. Međutim, na kraju su ostali bez kvalitetnih rezultat i visokih plasmana.

Proteklih dana u Banjaluci je boravila gotovo kompletna delegacija Svjetske kuglaške federacije. Njihov zaključak je da nisu pogriješili što su dali Banjaluci Svjetsko prvenstvo. Organizatori su se trudili da na sve načine ispune očekivanja gostiju. Ogroman trud dobio je satisfakciju u vidu brojnih pohvala na račun organizacije.

Banjaluka je proteklih pet dana bila centar kuglaškog sporta. Nova staza mogući trebalo bi da da podstiacj razvoju ovog sporta.

Naredno treće Svjetsko pojedinačno u kuglanje biće održano u Austriji.