Welcome to Banjalukasport.com Saturday, April 27 2024 @ 12:26 am UTC

Pregled banjalučkog sporta u 2007. godini

4,350
Iza nas je kalendarska 2007. godina. Sumiraju se utisci, proglašavaju najbolji pojedinci i ekipe, prave planovi za narednu godinu.

Mi Vam donosimo podsjetnik u kojem Vas podsjećamo na najljepše ali i najteže trenutke banjalučkog sporta u 2007. godini. Uobičajeno, kao i prethodnih godina aktivni i veoma uspješni su bili karatisti. Najbolje rezultate zabilježili su na Svjetskom šampionatu u karateu. Neki su medalje osvojili kao reprezentativci Republike Srpske, a neki kao članovi reprezentacije Srbije. Najsjajnije zlatne medalje osvojili su Popović i Bodiroža.

Još jedan predstavnik borilačkog sporta, Bojan Glavaš, bio je takođe izuzetno uspješan na međunarodnoj sceni. Banjalučki kik bokser je osvojio zlatnu medalju na Balkanskom šampionatu, a na šampionatu Svijeta u Beogradu zauzeo je treće mjesto, odnosno, osvojio je bronzanu medalju.

Bokser, Goran Delić, pred kraj godine podario nam je titulu profesionalnog šampiona Svijeta u UBO verziji u kruzer kategoriji. Bio je to veliki spektakl, a Delić je u prepunom Boriku jednoglasnom odlukom na poene pobijedio ©panca Davida Blanka.

S borilačkih sportova prelazimo na nastupe naših takmičara u ostalim sportovima. Svjevrstan i jedinstven podvig napravio je planinar, Petar Pećanac, koji se popeo na najviši svjetski vrh, Mont Everest, na nadmorskoj visini od 8848 metara. Da bi postao prvi čovjek iz RS i BiH, koji je osvojio Mont Everest, trebalo mu je 45 dana. Po povratku u Banjaluku priređen mu je doček u Muzičkom paviljonu u parku Petar Kočić.

Kajakaši su u okviru reprezentacije Bosne i Hercegovine nastupili na prvenstvu Evrope na divljim vodama na rijeci Uni u Bihaću. Upravo je član Kajak kanu kluba Vrbas, Igor Kuzmanović, bio najbolje plasirani BH takmičari. Međutim, to je bilo daleko od medalje.

Atletičarka Borca, Lusija Kimani, i ove godine je trčala širom Evrope i Svijeta. Naturalizovana Kenijka je svoje atletsko umijeće pokazivala u maratonu. Tako je uspjela da izbori olimpijsku normu pa ćemo tamnoputu Lusiju Kimani gledati na Olimpijskim igrama u Pekingu.

U ekipnim sportovima bez prema je ®enski rukometni klub Borac. Banjalučanke su, pod vođstvom Rade Unčanina, prvi put u klupskoj istoriji osvojile titulu šampiona Bosne i Hercegovine. Zamalo je Borcu izmakao i trofej u Kupu BiH, ali bez obzira na to ®RK Borac je ostvario veliki. Uspjeh. Kasnije je Borac igrao i u Kupu EHF, a eliminisan je već na startu od holandskog Kvintusa.

©to se tiče rukometaša Borca i za njih je ovo bila uspješna godina. Veći dio 2007. godine nije nagovještavao tako nešto, s obzirom kada se zna da je Borac jedva izborio opstanak. Međutim, sezonu je popravila pobjeda protiv Bosne i osvajanje Kupa BiH koje je omogućilo nastup u Kupu pobjednika kupova. Stigla su pojačanja u vidu D. Unčanina, Golića i Mulabdića ali je to bilo nedovoljno da se izbaci Bolonja u prvom kolu. Međutim, kada se ekipa uigrala stigli su rezultati u šampionatu BiH pa je Borac drugi nakon jesenjeg dijela s realnim šansama da se upusti u borbu za titulu.

Košarkaši Borac Nektara osvojili su duplu krunu u Republici Srpskoj i vratili se u ligu BiH. Pivari su u finalu Kupa RS iznenadili Igokeu u Kozarskoj Dubici, a u prvenstvu su uz samo jedan poraz slavili titulu. U novom šampionatu BiH, Borac Nektar je počeo dobro, međutim uslijedila je serija od pet vezanih poraza, Karalića je zamijenio Nikolić, a ciljevi su ostali isti plasman u Ligu 8.

Košarkašice Mladog Krajišnika nesumnjivo su najbolja ženska košarkaška ekipa u gradu i jedna od najboljih u BiH. U prošlosezonskom prvenstvu i kupu BiH, „malene“ , su stigle do samog kraja ali je oba puta bio bolji, u tom trenutku kvalitetniji sarajevski ®eljezničar. Međutim, dobre igre, stabilno stanje u klubu i odustajanje ®elje od WABA lige uticale su da se „malene“ nađu ove sezone u regionalnoj WABA ligi.

Bokseri Slavije dominanti su u BiH. To su dokazali i u ovoj sezoni kada su osvojili četvrtu titulu zaredom. Kapiten Slavije, Darko Kučuk, učestvovao je na Svjetskom šampionatu u čikagu i nije napravio značajnije rezultate, odnosno, eliminisan je u prvom kolu.

Fudbaleri Borca još jednom su razočarali sve navijače. Po drugi put ispali su iz Premijer lige BiH. Klub je potresala ogromna kriza, s kojom se ušlo i u novu sezonu u prvenstvu Republike Srpske. Epilog svega je odlazak s klupe Stanislava Karasija i većeg dijela uprave. U Borac su stigli novi trener Odović, predsjednik Janjetović i direktor Lolić što se odrazilo na rezultate pa se s mnogo optimizma očekuje nastavak proljećne sezone.

Ostali banjalučki klubovi samo su potvrdili da je naš fudbal u krizi. Omladinac je ispao iz Prve lige, a već nakon pola sezone izvjesno je da će izgubiti i status drugoligaša. U Trećoj ligi od ove sezone igra i Naprijed, a jedino je Bsk sačuvao status prvoligaša.

Evropska rukometna federacija prihvatila je kandidaturu Bosne i Hercegovine za organizaciju Evropskog šampionata 2012. ili 2014. godine. Među gradovima kandidatima je i Banjaluka. U slučaju dobijanja organizacije Banjaluka bi morala da izgradi novu dvoranu ili renovira postojeću dvoranu Borik.

Banjaluka će 2009. godine biti domaćin Svjetskog šampionata u raftingu. Dobijanjem organizacije Svjetskog prvenstva zaokružen je uspješan period iz ovog sporta u proteklih nekoliko godina kada je na rijeci Vrbas održano niz međunarodni, evropskih takmičenja u raftingu.

Organizovan je još jedan bokserski Memorijal Radovan Bisić. čini se da je ovo bio najkvalitetniji Memorijal do sada što su potvrdili brojni gosti iz inostranstva. Podsjećamo da je međunarodni bokserski turnir Radovan Bisić uvršten u kalendar Svjetske bokserske asocijacije.

Tenis je i ove godine bio najpraćeniji događaj u septembru mjesecu. Tada je na terenima Teniskog kluba Mladost održan ATP čelendžer turnir. Trijumfovao je Grk Ekonomidis što je predstavljalo i svojevrsno iznenađenje.

Takođe su održane tradicionalne atletske i biciklističke trke u okviru obilježavanja dana grada Banjaluke. Tada se okupio veliki broj atletičara i biciklista iz cijele bivše Jugoslavije.

Na kraju recimo, da je ovo samo kratki siže najznačajnajih sportskih događaja u Banjaluci u protekloj 2007. godini.

Svim sportistima i sportskim radnicima želimo srećnu Novu godinu i još bolje rezultate u 2008. godini.