FUDBAL: častan oproštaj

Nastavlja se tradicija po kojoj banjalučki Borac ne zna za poraz na Gradskom stadionu u evropskim kupovima. I ne samo to, nakon tri pobjede i jednog neriješenog rezultata Borčevoj niski bisera dodat je veličanstven trijumf nad dvanaestostrukim izraelskim šampionom, Makabijem iz Haife. Gosti su na megdan slovenačkom Mariboru, u okviru trećeg kola kvalifikacija za Ligu šampiona, ispraćeni sa tri gola u mreži, a da nije bilo izuzetno lošeg holandskog sudije, koji nije dosudio čist jedanaesterac crveno-plavima pri rezultatu 1:0, ko zna šta bi se sve desilo do kraja utakmice.

Pune 23 godine Borac je čekao na pobjedu, još od 1988. i trijumfa nad Metalistom. ®elja je bila toliko jaka da je ni dvostruki učesnik grupne faze Lige šampiona nije mogao ugasiti, iako je dva puta uspijevao da izjednači.

Pred oko 5.000 gledalaca, koji su neprestano pjevali navijačke pjesme, prvak BiH se, u odličnim uslovima za igru, pokazao u lijepom svjetlu, a visoki ritam u prvom poluvremenu tek povremeno je kvario neodgovornim dodavanjima ispred svog šesnaesterca. U tom dijelu se kao pravi pođa tima nametnuo raspoloženi Krunić, postigavši dva gola.

Makabi je u drugom dijelu igre "spustio loptu na zemlju", da bi nade domaćih fudbalera u eventualno iznenađenje ugasio Dvališvili kada je u 53. minutu izjednačio na 2:2.

U nastavku, Borcu je nedostajalo ideja u napadu, ali je ipak uspio da savlada renomiranog protivnika, zahvaljući pogotku Vidakovića šest minuta prije kraja.

Ukupan rezultat nakon dva meča je 7:4 za Makabi.

Srijeda, 20. jul, ostaće upamćena po lijepoj fudbalskoj predstavi, uspješnom debiju Zvezdana Cvetkovića na Gradskom stadionu i zadovoljnim navijačima, koji su ispratili svoje ljubimce skandiranjem i dugotrajnim aplauzom.

Iz minute u minutu

90' + 2' - žuti karton za Jahaju, koji će propustiti prvi meč protiv Maribora

90' - u igru ulazi Siniša Dujaković umjesto Mikića

88' - Stupar puca sa oko 25 metara, visoko iznad gola

87' - u igru ulazi Stefan Dujaković umjesto Stajića

86' - Dvališvili šutira sa 16 metara po zemlji u lijevi ugao Avdukićevog gola, sigurna odbrana Borčevog golmana

84' - 3:2, Na pet metara od gola Vidaković se odlično snalazi i na dodavanje ®arića s lijeve strane dovodi Borac treći put u vođstvo

82' - Golasa šutirao pored gola sa 20-ak metara

75' - u igru ulazi Gadir umjesto Vedera

74' - ®arić uputio odličan centaršut, ali Stupar nije uspio da dohvati loptu

68' - u igru ulazi Azulaj umjesto Amaše

66' - u igru ulazi Stupar umjesto Kovačevića

63' - Vidaković, potpuno sam, loše primio loptu na pet metara od gola, na dodavanje Stajića

61' - Vered pucao sa 25 metara iskosa, preko gola

57' - u igru ulazi Jampolski umjesto Bokolija

53' - 2:2, Amaša nonšalantno prošao pored Raspudića i Markovića, dodao u sredinu Dvališviliju koji je bio usamljen na oko 10 metara od gola. Nije mu bilo teško da plasira loptu u mrežu

45' + 2' - Grahovac pucao, golman odbija loptu do Vidakovića koji je šutirao preko gola. Pomoćni sudija je podigao zastavicu mada nije bilo ofsajda

45' + 2' - žuti karton Bokoliju

44' - Dvališvili pucao nebu pod oblake sa 20 metara

42' - žuti karton Grahovcu

39' - Krunić ponovo pokušao da s desne strane ugrozi gol Makabija, lopta otišla iznad gola

36' - žuti kartona za Amašu

34' - 2:1, Grahovac prešao nekoliko igrača, lopta se odbila do Krunića koji je pucao oštro po zemlji sa 13 metara, Davidovič je samo usporio loptu na njenom putu preko linije gola

27' - žuti karton Vidakoviću za negodovanje zbog jedne sudijske odluke

24' - 1:1, greška Kovačevića u dodavanju na 30 metara od gola Avdukića, strijelac Dvališvili, iskoristivši odličnu asistenciju Vereda

19' - žuti karton za Mikića

17' - žuti karton za Kovačevića

13' - drugi korner za Borac izveo je Grahovac, a Krunić pogodio stativu. Lopta se odbijala kao u fliperu, pri čemu je Tvata prvo blokirao udarac Vidakovića kada je lopta išla prema praznoj mreži

13' - igrao rukom igrač Makabija (Tvata) u šesnaestercu, sudija nije svirao "čisti" penal

9' - 1:0 za Borac, Branislav Krunić bio najviši u gužvi i glavom postigao gol sa peterca, nakon ubacivanja Mikića iz kornera

8' - Dvašvili pogodio stativu, pucao u suprotni ugao pored dva igrača Borca