ZKK Mladi Krajisnik





Zenski košarkaski klub Mladi Krajišnik osnovan je 25. maja 1963. godine.
Najtrofejniji je košarkaski kolektiv Republike Srpske i Bosne i Hercegovine.

Adresa: Drage Malića 1, Banja Luka
Tel/fax: + 387 51 213068
e-mail: malene@blic.net Klub je nastao na igralistu Stare Gimnazije, a ime Mladi Krajisnik je dobio po istoimenoj skolskoj zadruzi pri Gimnaziji. Popularni naziv i nadimak Kluba od osnivanja do danas je Malene. U samim počecima veliku ulogu imao je Aleksandar Aco Jurić i njegovo ime je utkano u razvoj zenske kosarke u Banjaluci.

STRUCNI STAB MLADOG KRAJISNIKA ZA SEZONU 2006/2007

Trener: Zoran Mikes
Pomoćni trener: Milan Jovanić

RUKOVODSTVO MLADOG KRAJISNIKA:

Predsjednik kluba:
Direktor kluba:

Generalni sekretar kluba: Brane Covickovic

SASTAV MLADOG KRAJISNIKA ZA SEZONU 2006/2007

Svitlica Dragana, Deura Milica, Džakula Dragoslava, Vrančić Irena, Stojanović A., Radenović Milena, čađo Sasa, Gaković Ivana, Strupar Olja, Strupar Božana, đurđević Jelena, Todorović Ilijana, Seizović , Karić, čadjo V.

Malene su od 1964. godine članovi Prve savezne lige Jugoslavije. Do 1972. godine Mladi Krajisnik je periodično bio prvoligas a od 1972. godine klub je postavljen na zdrave osnove i naredne 23 godine (do 1995.godine) neprestano je učesnik prvoligaskog takmičenja.

Mladi Krajisnik je dao 14 reprezentativki bivse Jugoslavije. Najpoznatija imena su Sladjana Golić, Mensura Hadzić, Mersada Bećirspahić, Jadranka ćosić, Lara Mandić...

U ratnom periodu (1992-1998) klub se paralelno takmičio u SRJ i RS. član Prve lige SRJ postali su 1997. godine. Već te sezone (1997/1998) uslijedio je istorijski uspjeh za Mladi Krajisnik. Ostvaren je plasman u finale plej ofa.

Ipak, najveći klupski je plasman u osminu finala Kupa Lilijane Ronketi. Bilo je to 1998. godine kada su za Mladi Krajisnik igrale: Golićeva, Arbutina, ćosićeva. čovičkovićeva...

Tokom proteklih godina klub je nekoliko puta mijenjao ime zbog generalnog sponzora, ali je uvijek u imenu zadrzavao skraćenicu MK (Mladi Krajisnik). Tako je od 1986. do 1992. godine klub nosio ime KRAJINA AUTO MK, od 1995. do 2000. godine klub se zvao PORT MK, a od 2000. godine pa do 2004. godine ime kluba je bilo RAZVOJNA BANKA MK.

Danas se klub s mnogo uspjeha takmiči u prvenstvu BiH. Izuzetno perspektivna ekipa, koju vodi Zoran Mikes, ne zna za poraz. Krajnji cilj je plasman u regionalnu kosarkasku ligu. Ono sto je bitno naglasiti je da Mladi Krajisnik čini domaći kadar, igračice većinom ponikle u klubu.

[page_break] Nijedna ekipa u RS i BiH ne može se podičiti podatkom da je 23 godine uzastopno, s mnogo uspjeha, igrala u Prvoj saveznoj ligi SFRJ. To je učinio banjalučki ZKK Mladi Krajisnik.

U takmičenjima RS za sva vremena je upisano ime Mladi Krajisnik kao najtrofejniji klub. U BiH trenutno igra zapazenu ulogu ali, prema riječima vodećih ljudi Malenih, to je samo prolazna stanica na putu ka regionalnoj ligi.

SOCIJALISTICKA FEDERATIVNA REPUBLIKA JUGOSLAVIJA (SFRJ)

Prvoligasem SFRJ Mladi Krajisnik je prvi put postao 1964. godine. Međutim, tada nije bilo previse sluha za Malene pa su u narednih 8 godina, banjalučke kosarkasice često gubile status prvoligasa.

Na sreću to nije dugo trajalo. 1972. godine Mladi Krajisnik je ponovo postao prvoligasem. Jedina, ali ujedno najveća razlika, u odnosu na prethodne godine je činjenica da je MK tada bio stabilan prvoligas.

Naredne 23 godine na parketu dvorane Borik gledala se prvoligaska kosarka. Dolazile su u Banjaluku najbolje ekipe iz bivše Jugoslavije (Crvena Zvezda, Partizan, ®eljezničar, Jedinstvo, Jezice, Monting...). Mladi Krajisnik je bio najčesće plasiran u sredini tabele.

Klub je u to vrijeme proizveo i niz kvalitetnih, moze se slobodno reći vrhunskih kosarkasica, koje su nosile i dres reprezentacije Jugoslavije.

Svakako, najpoznatije ime je Sladjana Golić, osvajačica olimpijske medalje i dugogodišnji kapiten reprezentacije i apsolutni rekorder po broju nastupa u dresu sa drzavnim grbom, čak 465.

Ne treba zaboraviti ni Mersadu Bećirspahić, Mensuru Hadzić, Snjezanu Sipku, Jadranku ćosić, Mirjanu Kovčo, Laru Mandić, Daliborku Vilipić, Aleksandru Musić...

SAVEZNA REPUBLIKA JUGOSLAVIJA (SRJ)

Ratni period je donio dosta nevolja i kosarkasicama Mladog Krajisnika. Kao kosarkasi, rukometasi i banjalučke košarkašice odlučile su da nastupaju u ligi SR Jugoslavije.

To je iziskivalo nadljudske napore. Mladi Krajisnik kao domaćin nije mogao igrati u Banjoj Luci. Tako su privremeno odrediste Malenih bili: Sid, Ruma, Vrbas i Sremska Mitrovica.

U to vrijeme zabiljezen je, do tada, najbolji klupski rezultat. U sezoni 1997/1998 ostvaren je plasman u finale plej ofa prve lige SRJ.

U finalnoj seriji bolji je bio Hemofarm iz Vrsca. Međutim, sam plasman u finale plej ofa je bio vrhunski rezultat s obzirom na uslove u kojima su Malene radile.

REPUBLIKA SRPSKA (RS)

U ratnom periodu klub se uporedo takmičio u SRJ i RS. U ligi Republike Srpske za ekipu Mladog Krajisnika, u kojoj su igrale veoma dobre kosarkasice, nije bilo kvalitetnog protivnika.

Vladala je potpuna dominacija Malenih. Osvojeno je osam titula šampiona RS i osam trofeja Kupa RS.

BOSNA I HERCEGOVINA (BiH)

Po zavrsetku rata uslijedili su pregovori o organizovanju zajedničkih takmičenja na nivou BiH. I veoma brzo igrane su kvalifikacije ekipa sa prostora cijele BiH.

Mladi Krajisnik je tih godina imao strašnu ekipu. Dovoljno je reći da su za MK igrale Sladjana Golić, Anđelija Arbutina i Jadranka ćosić.

Takvu ekipu niko nije mogao zaustaviti. Do raspada tog banjalučkog Dream tima osvojene su dvije titule sampiona BiH i jedan Kup BiH.

Nakon finansijske krize, koja je zadesila klub, ekipa se raspala. Nije bilo ni rezultata. Sada kao da se iz tog sna polako bude Malene. Trenutno su u vrhu kosarke BiH. 2008. i 2009. godinu Malene su završile na drugom mjestu u ligi BiH, a istovremeno su osvojile dva kupa BiH.

[page_break] Kosarkasice Mladog Krajišnika, prije rata, nisu imale priliku da se takmiče u evropskim klupskim takmičenjima. Većinom su Malene bile u sredini tabele. Raspadom bivše države i povratkom u RS i BiH doslo se i do prvog nastupa u Evropi.

KUP LILIJANE RONKETI:

U takmičarskim sezonama 1998/1999, 1999/2000 i 2000/2001 Mladi Krajišnik je učestvovao na međunarodnoj kosarkaskoj sceni, u renomiranom evropskom takmičenju za žene Kup Lilijane Ronketi.

Prva evropska utakmica, u okviru kvalifkacija ovog takmičenja, bila je protiv izraelskog tima Ben Juda. U dva meča, dvije pobjede i plasman u grupnu fazu takmičenja.

Malene su bile blizu učesća u drugom krugu ali u posljednjem kolu protiv Sportinga nije dostignuto 7 poena razlike. MK je trijumfovao sa 3 poena, 52-49.

I u sezoni 1999/2000 Malene nisu dozvolile iznenađenje. Poslije kvalifikacionih pobjeda nad grčkim Gas Apolonom obezbjeđen je nastup u grupi.

Međutim, tu nije kraj Malenih. Tri pobjede u grupi i plasman u šesnaestinu finalu. Nisu se banjalučke kosarkasice zadovoljavale ni sa tim rezultatom. Malene su bile učesnik osmine finala. To je do sada najbolji klupski rezultat u Evropi.

Poslije toga dolazi do sunovrata kluba. Kriza potresa Mladi Krajišnik a u sezoni 2001/2002. godine klub je odustao od ovog takmičenja zbog finansijskih problema. Klub je tada krenuo u podmlađivanje ekipe koje sada polako donosi rezultate.


Banjalukasport.com
https://banjalukasport.com/article.php/20071017033358643