Who's Online

Guest Users: 6

Events

There are no upcoming events

Topics

User Functions


Welcome to Banjalukasport.com Friday, March 29 2024 @ 02:06 pm UTC

ZKK Mladi Krajisnik

  • Contributed by:
  • Views:
    8,512
Nijedna ekipa u RS i BiH ne može se podičiti podatkom da je 23 godine uzastopno, s mnogo uspjeha, igrala u Prvoj saveznoj ligi SFRJ. To je učinio banjalučki ZKK Mladi Krajisnik.

U takmičenjima RS za sva vremena je upisano ime Mladi Krajisnik kao najtrofejniji klub. U BiH trenutno igra zapazenu ulogu ali, prema riječima vodećih ljudi Malenih, to je samo prolazna stanica na putu ka regionalnoj ligi.

SOCIJALISTICKA FEDERATIVNA REPUBLIKA JUGOSLAVIJA (SFRJ)

Prvoligasem SFRJ Mladi Krajisnik je prvi put postao 1964. godine. Međutim, tada nije bilo previse sluha za Malene pa su u narednih 8 godina, banjalučke kosarkasice često gubile status prvoligasa.

Na sreću to nije dugo trajalo. 1972. godine Mladi Krajisnik je ponovo postao prvoligasem. Jedina, ali ujedno najveća razlika, u odnosu na prethodne godine je činjenica da je MK tada bio stabilan prvoligas.

Naredne 23 godine na parketu dvorane Borik gledala se prvoligaska kosarka. Dolazile su u Banjaluku najbolje ekipe iz bivše Jugoslavije (Crvena Zvezda, Partizan, ®eljezničar, Jedinstvo, Jezice, Monting...). Mladi Krajisnik je bio najčesće plasiran u sredini tabele.

Klub je u to vrijeme proizveo i niz kvalitetnih, moze se slobodno reći vrhunskih kosarkasica, koje su nosile i dres reprezentacije Jugoslavije.

Svakako, najpoznatije ime je Sladjana Golić, osvajačica olimpijske medalje i dugogodišnji kapiten reprezentacije i apsolutni rekorder po broju nastupa u dresu sa drzavnim grbom, čak 465.

Ne treba zaboraviti ni Mersadu Bećirspahić, Mensuru Hadzić, Snjezanu Sipku, Jadranku ćosić, Mirjanu Kovčo, Laru Mandić, Daliborku Vilipić, Aleksandru Musić...

SAVEZNA REPUBLIKA JUGOSLAVIJA (SRJ)

Ratni period je donio dosta nevolja i kosarkasicama Mladog Krajisnika. Kao kosarkasi, rukometasi i banjalučke košarkašice odlučile su da nastupaju u ligi SR Jugoslavije.

To je iziskivalo nadljudske napore. Mladi Krajisnik kao domaćin nije mogao igrati u Banjoj Luci. Tako su privremeno odrediste Malenih bili: Sid, Ruma, Vrbas i Sremska Mitrovica.

U to vrijeme zabiljezen je, do tada, najbolji klupski rezultat. U sezoni 1997/1998 ostvaren je plasman u finale plej ofa prve lige SRJ.

U finalnoj seriji bolji je bio Hemofarm iz Vrsca. Međutim, sam plasman u finale plej ofa je bio vrhunski rezultat s obzirom na uslove u kojima su Malene radile.

REPUBLIKA SRPSKA (RS)

U ratnom periodu klub se uporedo takmičio u SRJ i RS. U ligi Republike Srpske za ekipu Mladog Krajisnika, u kojoj su igrale veoma dobre kosarkasice, nije bilo kvalitetnog protivnika.

Vladala je potpuna dominacija Malenih. Osvojeno je osam titula šampiona RS i osam trofeja Kupa RS.

BOSNA I HERCEGOVINA (BiH)

Po zavrsetku rata uslijedili su pregovori o organizovanju zajedničkih takmičenja na nivou BiH. I veoma brzo igrane su kvalifikacije ekipa sa prostora cijele BiH.

Mladi Krajisnik je tih godina imao strašnu ekipu. Dovoljno je reći da su za MK igrale Sladjana Golić, Anđelija Arbutina i Jadranka ćosić.

Takvu ekipu niko nije mogao zaustaviti. Do raspada tog banjalučkog Dream tima osvojene su dvije titule sampiona BiH i jedan Kup BiH.

Nakon finansijske krize, koja je zadesila klub, ekipa se raspala. Nije bilo ni rezultata. Sada kao da se iz tog sna polako bude Malene. Trenutno su u vrhu kosarke BiH. 2008. i 2009. godinu Malene su završile na drugom mjestu u ligi BiH, a istovremeno su osvojile dva kupa BiH.